Peter Hansted er nu officielt blevet valgt til borgmester, mens de 2 stjerner fra valget, Hans Peter Rønn Bolding fra Socialdemokratiet og Inga Blom Thomas fra Ærø Plus, er blevet viceborgmestre.
Der er også valgt medlemmer til de 3 vigtigste udvalg i kommunen:
Økonomi- og erhvervsudvalg - holder øje med pengekassen og færger:
Borgmesteren Peter Hansted, Socialdemokratiet (født formand).
Bent Juul Sørensen, næstformand, Ærøs Fremtid
Minna Henriksen - SF
Flemming Boye - Dansk Folkeparti
Knud Borck - Ærø Plus
Kultur- og socialudvalget - skal få styr på det svære social- og sundhedsområde:
Mads Boeberg Hansen, formand, Konservative
Hans Peter Rønn Bolding, Socialdemokratiet
Søren Degn Laxy, Konservative
Iza Alfredsen, Venstre
Carl Jørgen Heide, Ærø Plus
Teknik-, miljø- og havneudvalget - sidder med havne- og byudvikling:
Leo Holm, formand, Konservative
Karin Thumilaire, næstformand, Socialdemokratiet
Johannes Renneberg, Socialdemokratiet
Jens Weiss, Ærø Centrum
Inga Blom Thomas, Ærø Plus.
70 andre udvalg og nævn
Desuden blev der også valgt medlemmer til 70 andre udvalg, råd, kommisioner, foreninger og nævn. Medlemmerne behøver ikke nødvendigivs at være med i kommunalbestyrelsen:
Lokalplan 9-9B udvalget (det gamle Ærøskøbing)
Karin Thumilaire
Jens Weiss
Suppleant: Johannes Renneberg
Suppleant: Inga Blom Thomas
Lokalplan 8-2A udvalget (det gamle Marstal)
Johannes Renneberg
Inga Blom Thomas
Suppleant: Karin Thumilaire
Suppleant: Jens Weiss
Færgesekretariatet
Bent Juul Sørensen
Det Ærøske Boligselskab
Søren Degn Laxy
Suppleant: Johannes Renneberg
Søby Havn
Peter Hansted
Ærø Efterskole
Søren Degn Laxy
Søby Møllefond
Inga Blom Thomas
LAG Langeland, Læsø, Samsø og Ærø (EU-midler)
Peter Hansted
Ærø Turist & Erhverv
Peter Hansted
Udvalget for bæredygtig energi
Peter Hansted
Søren Degn Laxy
Fylla Fonden (skib)
Peter Hansted
Udviklingsfonden Værftet (Socialøkonomisk projekt på Ærøskøbing Havn)
Hans Peter Rønn Bolding
MOTAS (farligt affald)
Bent Juul Sørensen
Suppleant: Karin Thumilaire
Klintholm I/S (affaldsselskab)
Bent Juul Sørensen
Suppleant: Leo Holm
Marstal Søfartsmuseum
Flemming Boye
Ærø Museum
Carl Jørgen Heide
Suppleant: Knud Borck
Ærøskøbing Lokalhistoriske Arkiv
Inger Marie Albertsen
Den Selvejende Institution Søbygård
Kommunaldirektør Allan Krogh Filtenborg
Bevaringsforeningen Snorren (Bevaringsforening for Marstal)
Medlemmet vælges af Teknik-, miljø- og havneudvalget.
Marstal Fjernvarme
Johannes Renneberg
Rise Fjernvarme
Bent Juul Sørensen
Marstal Navigationsskole
Peter Hansted
Ærø Ungdomsfond
Mads Boeberg
Ærøhallens repræsentantskab og forretningsudvalg
Bente Friis Andersen
Søren Degn Laxy
Ærøhallen - Revisor
Revisor: Ulla Balling
Film Fyn - Generalforsamlingen
Borgmesteren er født medlem.
Film Fyn - Bestyrelsen
Karin Thumilaire
Ærø Kunstforening
Hanne La Boube
Koordinationsforum - Indsatsplanlægning (vandforsyning)
Formand: Inga Blom Thomas
Landindvindingslaget Vitsø Inddæmning - Bestyrelsen
Inge Mathisen
Landindvindingslaget Vitsø Inddæmning - Revisor
Deloitte
Vandoplandsstyregruppen for Det Sydfynske Øhav (VOS)
Leo Holm
Det Grønne Råd
Karin Thumilaire
Suppleant: Johannes Renneberg
Naturråd for de fynske kommuner, politisk styregruppe
Inga Blom Thomas
Den Digitale Ø Ærø
Formand Inga Blom Thomas
Minna Henriksen
Søren Degn Laxy
Kulturaftale 2021-24, Kulturregion Fyn
Mads Boeberg Hansen
De gamles Hjem legatyderes mindefond i Marstal
Borgmesteren (født medlem)
Det Fælleskommunale Beboerklagenævn for Langeland, Ærø og Svendborg Kommuner - Social sagkyndig
Helle Kieler
Suppleant: Marianne Vitus
Det Fælleskommunale Huslejenævn for Langeland, Ærø og Svendborg Kommuner - Social sagkyndig
Helle Kieler
Suppleant: Marianne Vitus
UU Sydfyn (Ungdommens Uddannelsesvejledning)
Mads Boeberg Hansen
Carl Jørgen Heide
Suppleant: Søren Degn Laxy
Suppleant: Iza Alfredsen
CSV Sydfyns bestyrelse
Udpegelse af 1 kommunalbestyrelsesmedlem som repræsentant til CSV Sydfyns bestyrelse.
Hans Peter Rønn Bolding
Bruger-/Pårørenderåd ved Botilbuddet Plantagevej og aktivitetstilbuddet Ærøhuset.
kultur- og socialudvalget udpeger på næste møde.
FGU Syd- og Midtfyn
Minna Henriksen
Politisk styregruppe for samarbejde mellem Ærø Kommune og Region Syddanmark
Borgmesteren og kultur- og socialudvalgets 5 medlemmer udgør repræsentationen om fælles tiltag på sundhedsområdet.
Landdistrikternes Fællesråd
Hans Peter Rønn Bolding
Søren Degn Laxy
Carl Jørgen Heide
Suppleant: Karin Thumilaire
Suppleant: Mark Juul Ambech
Suppleant: Inga Blom Thomas
Erhvervshus Fyn P/S
Borgmesteren (født medlem)
Balance Danmark
Bent Juul Sørensen
Bevillingsnævnet
Johannes Renneberg
Klaus Fynsk Norup
Beredskabskommissionen for Beredskab Fyn
Borgmesteren (født medlem)
Børn og ungeudvalget
Minna Henriksen
Iza Alfredsen
Stedfortræder: Mads Boeberg Hansen
Stedfortræder: Hans Peter Rønn Bolding
Hjemmeværnets distriktsudvalg Fyn Syd
Ole Gilberg
De statslige ekspropriationskommissioner (1. instans)
Ole Gilberg
De statslige taksationskommissioner (2. instans)
Karin Thumilaire
De kommunale taksationskommissioner (1. instans)
Anne Wittrup
Paul Erik Düring
De kommunale overtaksationskommissioner (2. instans)
Ole Gilberg
Fredningsnævnet
Valg af 1 medlem og 1 suppleant til at varetage hvervet vedrørende arealer beliggende i kommunen.
Medlem: Carsten Møller Nielsen
Suppleant: Leo Holm
Geopark Sydfyn
Peter Hansted
Minna Henriksen
Suppleant 1: Hans Peter Rønn Bolding
Suppleant 2: Iza Alfredsen
Grundlisteudvalget
Formand: Mads Boeberg Hansen
Mark Juul Ambech
Jette Iversen
Jens Groth-Lauritsen
Morten Aunsborg
Handicaprådet
Søren Degn Laxy
Jens Weiss
Knud Borck
Stedfortræder: Minna Henriksen
Stedfortræder: Johannes Renneberg
Stedfortræder: Inga Blom Thomas
Hegnsynsmænd
Frank Thorsted
Birger Dovald Petersen
Jørgen Jørgensen
Suppleant: Thomas Wang Larsen
Suppleant: Morten Aunsborg
Suppleant: Karin Thumilaire
Formand: Jørgen Jørgensen
Vurderingsmænd
Formand: Jørgen Jørgensen
Frank Thorsted
Birger Dovald Petersen
KL's repræsentantskab
Borgmesteren
Stedfortræder: Hans Peter Rønn Bolding
Kredsrådet vedrørende politiets virksomhed
Stedfortræder: Hans Peter Rønn Bolding
Ærø Forsyning (Ærø Affald A/S og Ærø Vand A/S).
Formand: Bent Juul Sørensen
Karin Thumilaire
Inga Blom Thomas
Jørgen Friis
Ole Øgelund
Folkeoplysningsudvalget
Johannes Renneberg
Minna Henriksen
Inga Blom Thomas
Stedfortræder: Søren Degn Laxy
Stedfortræder: Flemming Boye
Stedfortræder: Carl Jørgen Heide
Birkholmudvalget (ø)
Leo Holm
Jens Weiss
Knud Borck
Bygningsforbedringsudvalget
Line Strandgaard
Jens Weiss
Suppleant: Mark Juul Ambech
Suppleant: Paul Erik Düring
Skatteankenævn Lillebælt og øhavet
Inger Marie Albertsen
Suppleant: Karin Thumilaire
Vurderingsankenævn Fyn
Bent Juul Sørensen
Bevaringsforeningen Snorren
Inga Blom Thomas
Kommunekontaktråd (KKR)
Medlem: Borgmesteren (født medlem)
Stedfortræder: 1. viceborgmesteren Hans Peter Rønn Bolding (født stedfortræder)
Bemyndigelse til at foretage vielser på borgmesterens vegne.
1. viceborgmesteren
2. viceborgmesteren
Søren Degn Laxy.
81. Bemyndigelse til underskrift
Dokumenter vedrørende kommunens køb og salg af fast ejendom, optagelse af lån og påtagelse af garantiforpligtelser skal underskrives af kommunalbestyrelsens formand eller næstformand og en person, der er bemyndiget dertil af kommunalbestyrelsen. Bemyndigede er:
Kommunaldirektøren Allan K. Filtenborg
Teknisk direktør Kirsten Johansen
Kultur- og socialdirektøren Kimma V. Thomsen.